Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nedávno jsem se zamyslela nad svojí fotografickou historií a pevtělena na 10min do dementní blondýny Veroniky Mars(na Hercula si netroufám) sem zjistila, kdo je odpovědný za úbytek fotografů v čechách, ale i ve světě. Sem to totiž já!!Zároveň mi tahle nalezená informace přinesla pro můj budoucí život závratnou novinku a to fakt, že jsem ve světě fotografických gigantů více než žádaná. Tak popořadě..Jsou to asi tak 3-4 roky co jsem chtela jit na vystavu v prazske Leice na Helmuta Newtona. Jakožto 14 leté skorodítě zmítané všudypřítomným mravokárným dohledem mého milého křesťanského gymnázia, které si v té době ještě s křesťanskou naivitou slibovalo napravení mé osobnosti jsem váhala, jestli jsem připravena na ten nával nahoty, jež si pro mě Helmut přichystal. Rozhodla jsem se, že jsem. Ale den po skončení výstavy. A najednou, pár týdnů po výstavě Helmut umírá..Následně zrušena i celá galerie. Případ no.2. Václav Chochola-byť minivýstava. Zavrhla jsem v následku odhalení nedostačujícího počtu vystavujících fotografií..Výstava končí a Vašík umírá.. Visí tu teď ve vzduchu otázka zda je existence fotografů a galerií opravdu stavěná na mé přítomnosti a nechte mě prosím v přesvědčení, že ano. Jen teď žiju každým dnem ve fanatickém strachu, kdy odejde můj milovaný Václav Jirásek jehož výstavu jsem taktéž odkládala a odkládala až do skončení. Ještěže pan Růžička už je dávno pod drnem, protože toho sem taky nestihla..Tímto Vás všechny prosím o připomenutí každé výstavy aspoň částečně žijících fotografů-Jdu totiž zachraňovat lidské životy.

Světoznámý fotograf Helmut Newton zemřel


Markéta Kaclová, Stanislav Vintr, Jaroslav Doleček24.01.2004 12:56havarovaný automobil - Autor:Jan Rosenauer 
Autor: jkr
 
Světoznámý fotograf Helmut Newton zemřel v noci v Los Angeles po automobilové nehodě. Bylo mu 83 let. Zřejmě ve snaze vyhnout se kolizi s jiným automobilem ztratil vládu nad vozidlem a narazil do zdi.Newton se proslavil díky módním snímkům pro časopis Vogue a sérii "Big Nudes" s provokativními snímky nahých žen, které často fotil velmi nekonvenčním a kontroverzním způsobem. Legendární fotograf vystavoval od září do prosince svá díla také na Pražském hradě v rámci putovní retrospektivy Work.

Neexistuje prakticky jediný prestižní módní magazín, na jehož titulu by se Newtonova fotografie alespoň jednou neobjevila. Výjimečnost jeho talentu potvrzují slova kurátorky české výstavy kolekce Work Marie Klimešové. "Helmut Newton od začátku 60. let začal koncipovat módní fotografii ne jako jednoduchou informaci o módních trendech, ale jako výraz určitého dobového stylu a zároveň do ní vkládal nové vidění ženy jako nezávislé, energické, samostatné bytosti a to všechno bylo pro 60. léta, která ještě dožívala v konvencích předchozích desetiletí, něco nového."

Nahota a oděv na jeho snímcích netvoří protilehlé póly, naopak se vzájemně doplňují a prolínají. I když jsou některé snímky velmi odvážné, nelze v případě Helmuta Newtona nikdy hovořit o prvoplánové skandálnosti. "Já bych řekla, že jeho fotografie nikdy pornografické nejsou. Myslím, že dnešní mladá generace umělců, kteří pracují s novými médii, fotografiemi, je myslím v tomto směru smyslu daleko provokoativnější než Newton, ketrý stále ještě zůstává v mezích vymezených stylem a moderností."

Helmut Newton začal fotografovat v 16 letech v Berlíně. O dva roky později, v roce 1938, utekl kvůli židovskému původu před nacisty do Singapuru a pak pokračoval do Austrálie a Velké Británie, aby nakonec zakotvil v Monte Carlu. Ve svém životě se dočkal mnoha cen a v roce 1992 obdržel dokonce proslulý spolkový záslužný kříž.
Zemřel klasik české fotografie Václav Chochola


V sobotu časně ráno zemřel ve věku 82 let v pražské nemocnici v Motole český fotograf Václav Chochola. "Zemřel po krátké závažné nemoci," řekla ČTK jeho dcera, fotografka Blanka Chocholová.

27.8. 2005 18:22

PRAHA - Chochola patřil vedle Karla Ludwiga, Zdeňka Tmeje a Karla Hájka ke klasikům české poválečné fotografie. Pozornosti se jí dostalo až v posledních letech - společnou výstavou ve Špálově galerii v roce 2000 a dokumentem Věry Chytilové Vzlety a pády. O tři roky později u příležitosti osmdesátých narozenin uspořádala Chocholova dcera retrospektivní výstavu svého otce v budově Archívu hlavního města Prahy v Clam-Gallasově paláci.

Ve své bohaté tvorbě se Chochola věnoval momentní fotografii, portrétům celebrit, aktům či sportovní fotografii. Neocenitelné jsou jeho dokumentární snímky z Pražského povstání v roce 1945.

Mezi Chocholovými snímky osobností českého kulturního života objevíme tváře jeho kolegů Zdenka Tmeje a Karla Ludwiga, ale také dalších fotografů, malířů, herců, literátů a jiných umělců - Bohumila Hrabala, Milana Kundery, Jana Zrzavého, Františka Tichého, Jana Wericha, Jiřího Trnky, Josefa Lady. Mimořádné pozornosti se těší dnes již kultovní portréty Salvatora Dalího z roku 1969, ze kterých přímo srší životní energie extravagantního malíře.

Chochola se narodil v roce 1923 v Praze. Fotografovat začal během studií na reálném gymnáziu, po jeho opuštění se učil fotografem a studoval na grafické škole. Byl fotografem ve svobodném povolání, fotografoval pro Národní divadlo a spolupracoval i s řadou dalších scén.

Řadu snímků Chochola vytvořil použitím netradičních technik, vytvářel fotogramy, montáže i roláže. V roce 1970 Chocholu přivedlo fotografování hrobu Jana Palacha na měsíc do vazby ve vězení.

V současné době jsou Chocholovy fotografie vystaveny v Městské knihovně v Praze v rámci výstavy Česká fotografie 20. století, až do konce srpna budou jeho snímky malíře Jana Zrzavého přístupné v Krucemburku na Havlíčkobrodsku.

Novinky, ČTK


 

Náhledy fotografií ze složky Cho

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

thx

(marthini, 12. 8. 2007 23:51)

ale pak si nestezuj, ze sem te nevarovala..

lol

(ondrash, 9. 7. 2007 22:33)

tak ted jsi me fakt rozsekala :)
asi si schvalne udelam vystavu, nereknu ti o ni a pokusime osud...